Sveika burna – sveikas žmogus. Tai galioja net ir mažiausiems. Tėveliai vaikų dantimis turėtų pradėti rūpintis iš karto jiems pradėjus dygti. Kuo anksčiau pradėsite lankytis su vaiku pas odontologą, tuo mažiau baimių jis turės. Deja, mūsų šalyje nustatyta, kad jau trimečiai turi ne vieną sugedusį dantuką, o pasiekus ikimokyklinį amžių, dantų ėduonies sukeltų problemų turi net  94 proc. šios amžiaus grupės vaikų. Todėl mūsų klinikos odontologai rekomenduoja reguliariai profilaktiškai lankytis pas odontologą nuo mažų dienų. Ankstyva kontrolė gali užkirsti kelią ėduoniui ir kitoms dantų ligoms. 

Kada turėtų įvykti pirmasis apsilankymas pas odontologą?

Pirmasis vizitas pas odontologą turi būti tada, kai prasikala pirmasis dantukas.  Jo metu vaikutis susipažins su gydytoju odontologu, kuris apžiūrės burnos ertmę, patars tėveliams, kaip tinkamai prižiūrėti ir valyti dantukus, paaiškins tinkamą mitybos režimą. 

Vėliau lankytis pas gydytoją odontologą reikėtų kas 6–8 mėnesius. Reguliarios patikros netrunka nei ilgai, nei sukelia diskomfortą, todėl pakaks vos vieno apsilankymo, kad mažylis suprastų, jog tikrai nėra jokių priežasčių, kodėl reikėtų baimintis bei vengti apsilankymų pas odontologą. 

Kodėl reikia vaikams gydyti pieninius dantis?

Tėveliams gali pasirodyti, kad pieniniai dantukai tuoj iškris arba nėra tokie svarbūs kaip nuolatiniai, tačiau tai nėra tiesa. Kiekvienas iš dvidešimties pieninių dantų turi savo paskirtį. Pažymėtina, kad kai kurie iš jų iškrenta tik apie 10–12 gyvenimo metus. Pateikiame keletą svarbių priežasčių, dėl kurių reikia gydyti pieninius dantis:

  • Negydomi pieniniai dantys gali pakenkti naujai besiformuojantiems nuolatiniams dantims ir padaryti žalos jų tolimesnei raidai;
  • Ėduonis pieniniuose dantyse turi visas sąlygas plisti greičiau nei nuolatiniuose dantyse. Infekcija iš kariozinės ertmės gali greitai patekti į pulpos audinius, taip sukeldama skausmą ar net tinimą;
  • Šie dantys svarbūs veido ir žandikaulių vystymuisi;
  • Jie išlaiko vietą būsimiems nuolatiniams dantims dantų lanke, taip pat nukreipia dygstančius nuolatinius dantis į jų vietą;
  • Pieniniais dantimis vaikai atsikanda, kramto maistą, be to jie yra svarbūs formuojantis kalbai.


„Ave vita“ klinikoje vaikams atliekamos procedūros:

  • Profilaktinis patikrinimas pažymai į ugdymo įstaigą;
  • Nuolatinių dantų vagelių dengimas silantu ar fluoro laku;
  • Pieninių/nuolatinių dantų plombavimas; 
  • Pulpito/periodontito gydymas;
  • Dantų kanalų gydymas;
  • Pieninių dantų šalinimas;
  • Odontologinė rentgenograma.

Kas yra krūminių dantų dengimas silantais (silantavimas)?

Vienas iš būdų užkirsti kelią dantų ėduoniui – dantų silantavimas. Tai neskausminga vos keliolika minučių trunkanti dantų ėduonies profilaktikai skirta procedūra. Silantais yra dengiami tik sveiki nuolatiniai krūminiai dantys. 

Silantai – tai slidi plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės ir duobutės, dėl ko ant silantais padengtų dantų neužsilieka maisto likučiai ir lengviau pašalinamos apnašos. Specialistai teigia, kad laiku padengus dantis silantais, karieso tikimybė sumažėja iki 80 – 90 procentų. 

UAB „Ave vita“ klinika prisirašytiems vaikams nemokamai teikiama krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, kuri skirta vaikams nuo 6 iki 14 metų. Tėvai, norintys silantuoti vaikų dantis, turi kreiptis į UAB „Ave vita‘ klinika dirbančius bendrosios praktikos odontologus.


Kaip paruošti vaiką pirmajam apsilankymui pas odontologą?

Dauguma mažų vaikų nežino, kaip atliekamos dantų gydymo procedūros, ir tai gali tapti didelės bei nepagrįstos baimės priežastimi. Prieš apsilankymą pas gydytoją odontologą rekomenduojame paruošti vaiką psichologiškai. Stenkitės kuo daugiau pasakoti savo atžaloms, kodėl reikia prižiūrėti ir gydyti dantukus. Juk tėveliai – tai pirmieji asmenys, kurie formuoja vaiko suvokimą apie dantų priežiūrą.

Patariame susirasti įvairių knygelių ar filmukų, kuriuose populiarūs ir vaiko mėgstami herojai su džiaugsmu lankosi pas odontologą. Ypač geras būdas pasirengti vizitui pas odontologą – pažaisti su vaiku „odontologą“ namuose, įsigyjant žaislinių gydymo instrumentų. Jeigu turite vyresnį brolį arba sesę, leiskite mažajam stebėti vyresnėlių dantų apžiūras ar nesudėtingas gydymo procedūras. 

Išvengti baimės padeda ir reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontologą.  Vaikas pripranta apie gydytojo, aplinkos, vizito metu jį supančių daiktų ir jau žino, kas jo laukia.

Kokios dažniausiai daromos tėvų klaidos?

Jokiu būdu vaikui negalima sakyti:

  • „valgysi daug saldainių, pamatysi, kaip skaudės dantuką”;
  • „nevalysi dantų, eisim pas dantų daktarę – pamatysi kas tau bus”;
  • prieš einant ar jau atėjus pas odontologą – „nebijok, nieko tau nedarys – tik pažiūrės”.

Viena dažniausiai pasitaikančių tėvų klaidų – vaikų gąsdinimas pateikiant gydymo įstaigą ar gydytoją tarsi bausmę dėl blogo elgesio.

Tikriausiai ne kartą esame girdėję, jog jeigu nesivalysite dantų ar valgysite daug saldumynų, pradės skaudėti dantis ir tuomet jau reikės keliauti pas odontologą. Tokios ar panašios frazės mažiesiems tikrai nekelia susižavėjimo būsimu vizitu. Vaikams reikia aiškint, kodėl svarbu rūpintis savo dantukais, tačiau tai neturi virsti gąsdinimu. Odontologas vaiko akyse turėtų atrodyti draugas, o ne „baubas“.

Dažnai tėvai prieš vizitą bando nuteikti teigiamai ir sako, kad odontologas nieko nedarys ir jam tikrai neskaudės.

Nereikia meluoti vaikui einant taisyti dantukų, jog odontologas nieko nedarys. Jis darys, nes jis nori padėti vaikui. Ir tėvai, ir gydytojai su mažuoju pacientu turi būti sąžiningi. Nors visos dantų gydytojos stengiasi procedūras atlikti kuo švelniau ir nesukelti nemalonių pojūčių mažiesiems pacientams, tačiau vaikui gali būti nemalonus gręžimo garsas ar jausti šiek tiek skausmo nuskausminant dantį prieš atliekant procedūras.

Labai tikėtina, kad malonus apsilankymas pas gydytoją suformuos Jūsų vaikui teigiamą požiūrį į dantų priežiūrą ir gydymą visam jo gyvenimui.

Gydytojai, teikiantys šią paslaugą
Sužinokite daugiau arba palikite atsiliepimą.
Sutinku, kad mano atsiliepimas būtų viešai publikuojamas šioje svetainėje