- Titulinis
- INFORMACIJA PACIENTAMS
- Pasiruošimas tyrimams
Pasiruošimas tyrimams
Kaip pasiruošti kraujo laboratoriniams tyrimams:
- Nevartoti alkoholio ir tabako produktų, narkotinių medžiagų.
- Būtina nutraukti vitaminų ar papildų vartojimą 2 savaitės iki tyrimo / atliekant vitamino D tyrimą kūdikiams iki vienerių metų, vitamino vartojimą reikia nutraukti bent 3 d. iki tyrimo.
- Nevalgyti, gerti tik vandenį (pavalgius gliukozės, lipidogramos, kraujo krešėjimo tyrimų rezultatai gali būti netikslūs). Sąvoka nevalgius (pasninkavus) reiškia būseną, kai maždaug 12 valandų nevalgoma maisto ir nevartojami skysčiai. Prieš kraujo paėmimą laboratoriniams tyrimams galima gerti tik nedidelį negazuoto vandens kiekį.
- Vengti intensyvaus fizinio krūvio bent 24 val. prieš kraujo paėmimą (tai gali daryti įtaką kai kurių fermentų aktyvumui ir medžiagų koncentracijai organizme).
- Infekcinių ligų tyrimus rekomenduojama atlikti praėjus 2-4 sav. po įtariamo užsikrėtimo.
- Tyrimą rekomenduojama atlikti tuo pačiu metu, geriausiai ryte, kadangi kai kurių medžiagų koncentracija kraujyje ar fermentų aktyvumas skirtingu paros metu yra nevienodas.
- Nepatariama atlikti kraujo tyrimų po rentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų.
- Moterų hormoninių tyrimų rezultatams įtakos turi fiziologiniai faktoriai, susiję su menstruaciniu ciklu. Todėl, ruošiantis lytinių hormonų tyrimui, reikia nurodyti ciklo fazę ir vadovautis savo gydytojo rekomendacijomis, kurią ciklo dieną reikia atlikti tyrimus.
- Tiriantis dėl infekcijų, reikia atsižvelgti į infekcijos raidos stadiją ir imuniteto būklę. Gavus neigiamą tyrimų rezultatą, dar negalima garantuoti, kad infekcijos nėra. Jeigu laboratorinių tyrimų rezultatai priverčia Jus abejoti, tikslinga po 3-5 dienų išsitirti pakartotinai. Geriausia tyrimus dėl infekcinių ligų atlikti praėjus 21 dienai po įtariamo užsikrėtimo, tuomet antikūnų gamyba būna aktyviausia.
- Vengti streso prieš tyrimą.
- Vartojant vaistus ir maisto papildus, prieš atliekant tyrimus rekomenduojama pacientams pasitarti su gydytoju, ar nebevartoti ir kiek laiko nevartoti jų prieš kraujo paėmimą.
Ką daryti po kraujo paėmimo?
- užklijuotą dūrio vietą sulenkus ranką reikia užspausti ir palaikyti apie 5 minutes;
- užklijuotą pleistrą nuo ėminio vietos galima nusiimti tik po valandos;
- po kraujo paėmimo vengti fizinės veiklos: nedirbti sunkių darbų, aktyviai nesportuoti (kitaip gali atsirasti kraujosruvos).
Kaip pasiruošti šlapimo laboratoriniams tyrimams:
Ruošdamasis rinkti šlapimą tyrimui, pacientas privalo laikytis bendrųjų taisyklių:
- Šlapimas renkamas į specialų sterilų vienkartinį indą, kurį galima įsigyti vaistinėje. Vienkartinio šlapimo indelio nereikia plauti ar paruošti kitu būdu. Kūdikiams ir mažiems vaikams šlapimo mėginys gali būti renkamas šlapimo mėginių surinkimo maišeliais.
- Tyrimas neatliekamas, jeigu pristatomas mėginys pateikiamas ne steriliame inde t.y. buteliuose, stiklainiuose ir kitose tam neskirtose talpyklose.
- 24 valandas iki šlapimo mėginio paėmimo rekomenduojama vengti lytinių santykių. Šlapimo tyrimas po lytinių santykių gali būti sudėtingas dėl šlapime esančios spermos.
- Vengti tirti šlapimą menstruacinio kraujavimo metu ir 2-3 dienas prieš ir po menstruacijų. Esant būtinybei, šias aplinkybes reikia dokumentuoti. Renkant šlapimo mėginius menstruacijų metu, šlapimas dažnai užteršiamas eritrocitais ir epiteliu, todėl neįmanoma gauti patikimų rezultatų.
- Vartojant vaistus ir maisto papildus, prieš atliekant šlapimo tyrimus rekomenduojama pacientams pasitarti su gydytoju, ar nebevartoti ir kiek laiko nevartoti jų prieš šlapimo surinkimą.
Ruošdamasis rinkti šlapimą tyrimui, pacientas privalo laikytis bendrųjų taisyklių:
- nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu;
- vandeniu apsiplauti išorinius lyties organus, nenaudojant jokių dezinfekcinių medžiagų;
- nusausinti išorinius lyties organus;
- neliesti vienkartinio plastikinio indelio vidaus;
- paėmus mėginį sausai nuvalyti išorinę dalį ir sandariai užsukti indelio dangtelį;
- ant indelio užrašyti savo vardą, pavardę, gimimo metus ir ėminio surinkimo laiką.
Kaip pasiruošti koprologiniams (išmatų) laboratoriniams tyrimams:
- Išmatos surenkamos į sausą ir švarų specialų indelį (konteinerį), kurį galima įsigyti vaistinėje.
- Išmatas tyrimui reikia paimti mentele iš kelių vietų. Išmatose neturi būti šlapimo priemaišų.
- Išmatos tyrimui yra netinkamos, jei pacientas naudojo klizmas, žvakutes, simpatikotropinius ar laisvinamuosius vaistus, bismuto ar bario preparatus.
- Tyrimams reikalingas išmatų kiekis – 5-15 g.
- Ant indelio turi būti užrašytas vardas, pavardė bei gimimo data, surinkimo laikas (minučių tikslumu).
- Indelis su mėginiu turi būti tuoj pat pristatytas į procedūrinį kabinetą arba patalpinamas į šaldytuvą ir iki pristatymo į laboratoriją laikomas 2-8 ºC temperatūroje, tačiau nelaikomas ilgiau nei 24 valandas.
- Tiriant dėl spalinių kirmėlių, mėginį turi paimti bendrosios praktikos slaugytoja.
- Vartojant vaistus ir maisto papildus, prieš atliekant tyrimus rekomenduojama pacientams pasitarti su gydytoju, ar nebevartoti ir kiek laiko nevartoti jų prieš išmatų mėginių surinkimą.
Kaip pasiruošti lyties takų nuograndų ir gimdos kaklelio citologiniam (PAP) ar žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimams:
- Prieš lyties takų nuograndų paėmimą moterims rekomenduojama 24 val. nenaudoti higieninių tamponų, intravaginalinių preparatų, vengti lytinių santykių bei neplanuoti tiriamosios medžiagos imti menstruacijų metu.
- Prieš lyties takų nuograndų paėmimą vyrams rekomenduojama 2-3 val. nesišlapinti.
- Dvi dienas iki PAP/ŽPV tepinėlio paėmimo rekomenduojama neturėti lytinių santykių, nenaudoti lubrikantų, purškalų, miltelių, tamponų, makšties vaistų, spermicidinių putų, kremų ar želė.
- Neplanuoti tepinėlio per mėnesines ir 4 d. po jų. Rekomenduojama PAP/ŽPV atlikti tyrimą mažiausiai 5 dienos po mėnesinių pabaigos, t.y. 10-20 ciklo dieną.